Як підготувати плодові дерева до зими

3

Плодові дерева, формуючи врожай, витрачають дуже багато поживних речовин. Крім того, протягом вегетації їх могли пошкоджувати шкідники та вражати хвороби. Тому підготовка дерев до зими включає проведення підживлення, обробку від шкідників та хвороб, а також обрізку, захист від гризунів, полив. Усі ці заходи необхідні рослинам для того, щоб добре перенести несприятливі погодні умови.

Обрізка дерев на зиму, зокрема яблунь, груш, слив, необхідна для того, щоб видалити сухі, зламані чи підгнилі частини крони. Обрізають яблуні, груші, сливи, коли листя з дерева вже опало. Проводити процедуру варто, доки температура повітря знаходиться на позначці вище 0 °C. Якщо ж несподівано прийшли морози, не рекомендується проводити обрізку, адже рани не встигнуть зажити, в результаті чого гілки підмерзнуть і можуть загинути. Санітарну обрізку вишні, абрикосу, персика також проводять восени для того, щоб підготувати дерева до зимівлі.

4

Осіннє підживлення дерев проводять коли вже повністю зібрано врожай. Під плодові вносять фосфорно-калійні добрива. Вони потрібні для підтримання правильного обміну речовин. До весни у ґрунті вони набувають для рослин більш доступної форми.

5

Із настанням морозів земля промерзає, коріння фактично не постачає вологу, а морозне повітря висушує тканини рослин. До приходу тепла багато таких дерев можуть загинути. Тому сад восени потребує однієї важливої процедури – вологозарядкового поливу. Основне завдання такого поливу – як слід промочити ґрунт під кожною рослиною. Деревам восени проводять вологозарядковий  полив, коли температура повітря триматиметься на позначці 1-3 °C. Що стосується норм поливу, вони залежать від культури та віку рослини. Наприклад, дорослій яблуні потрібно 50-60 л / 1 кв. м пристовбурного кола, а молодим зернятковим культурам – 35-40 л / 1 кв. м. Кісточкові культури поливають із розрахунку 35-50 л / 1 кв. м. Вологозарядковий полив не потрібен, якщо у регіоні йшли часті й рясні осінні дощі. Не проводять такий полив на збитих ґрунтах зі щільною структурою, а також на ділянках, де ґрунтові води залягають близько.

6

Захист саду восени включає також заходи, які убезпечують рослини від пошкоджень гризунами. Особливо страждають від зайців та мишей молоді саджанці. Найпростіший спосіб захистити дерева від гризунів – обмотати стовбури укривним матеріалом. Для цього використовують мішковину, ялинове гілля, спанбонд, залізну сітку тощо. Огортають дерева таким матеріалом заввишки до одного метра. Використовувати проти гризунів можна і різноманітні принади згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та «Доповнень до Переліку».

7

Обкопування дерев восени – це важливий етап догляду за рослиною. У пристовбурному колі часто ростуть бур’яни із сильною кореневою системою або ж зимують шкідники. Під час осіннього перекопування є шанс їх позбутися. Перед тим, як проводити перекопування, потрібно прибрати підгнилі плоди, які опали, листя та гілки. Зазвичай осіннє перекопування пристовбурних кіл поєднують із внесенням добрив. Після того, як внесли добрива та перекопали землю, її можна замульчувати. У якості мульчі можна використати тирсу з листяних дерев, сіно та інше.

8

Побілкою варто зайнятися після збору врожаю, коли всі інші підготовчі роботи на деревах вже завершені. Білити дерева можна до середини грудня, орієнтуючись на погоду. Зазвичай термін обирають за прогнозом погоди: потрібно кілька сухих, погожих, сонячних днів підряд з температурою повітря від +5 °С вдень, за тиждень-півтора до справжніх морозів. Перші морозні ранки – зручний орієнтир. Побілку часто вважають виключно засобом захисту дерева від шкідників, що зимують у корі. Та вона не просто створює бар’єр, що заважає комахам, а є комплексним способом захисту дерев від: сонячних опіків у другій половині зими та ранньою весною; морозобоїн, які виникають внаслідок різкого охолодження деревини, контрасту денних та нічних температур; небезпечних зимових вітрів, що часто висушують гілочки повністю; обледеніння кори; гризунів. Для цієї мети застосовують безліч різноманітних сумішей – від вапна до складних складів, включаючи інсектициди і фунгіциди. Для захисту від грибкових захворювань майже завжди додають в гашене вапно розчин мідного купоросу. У суміш для побілки дерев додають речовини, що сприяють кращому прилипанню до кори: господарське мило, клей ПВА або звичайний клей для паперу.

Осіння обробка саду не менш важлива, ніж весняна, бо якщо не знищити комах, які залишилися на зимівлю, вони навесні відкладуть яйця і завдадуть величезної шкоди. Те ж саме, можна сказати й про збудників хвороб.

9

Осіннє обприскування саду проводять при повністю опалому листі і плюсових температурах (оптимально +5 градусів). Будь-яка осіння обробка саду від шкідників і хвороб проводиться в суху і безвітряну погоду. Використовувати потрібно препарати згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та «Доповнень до Переліку».

Усі заходи з підготовки дерев до зими потрібно провести, щоб максимально підготувати їх до несприятливого періоду. Так деревам буде легше пережити холоди, щоб навесні знову вступити в активну фазу росту і плодоношення.

 

dpss

uryad portal

lab diagnost