dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Маньчжурська плодожерка - один із серйозних шкідників садівництва

6

Маньчжурська плодожерка (Cydia inopinata Heinrich.) належить до карантинних шкідників списку А1, які відсутні в Україні. Шкідника неможливо виявити за візуального огляду. Ввезення в Україну, зокрема Одеську область, можливе з плодами, що заражені гусеницями. Також лялечки можуть знаходитися у пакувальній тарі. З метою недопущення ввезення на територію країни передбачається система фітосанітарних заходів. Завезення об’єктів регулювання, заражених шкідником, забороняється!

Маньчжурська плодожерка – це невеликий метелик з широкими, майже прямокутними крилами. У стані спокою крила дахоподібно складені уздовж спини. Тіла метеликів пофарбовані в темно-сірий колір. Передні крила покривають сіро-білі лусочки, задні крила сірувато-коричневого кольору з сірувато-білою бахромою. З нижнього боку і передні, і задні крила сріблясто-сірого кольору. Довжина тіла – 4,5 мм, крила в розмаху завширшки – 12 мм.

7

Початок льоту метеликів перша декада червня (період цвітіння яблуні) і триває до кінця липня. Через 3-5 днів після появи на світ самки відкладають яйця. Яйцекладка триває від 7 до 14 днів. Плодючість – до 200 яєць. Зниження температури збільшує протяжність цього періоду. Жіночі особини, котрі перезимували, відкладають яйця на нижньому боці листової пластинки молодих пагонів вишні, персика, сливи, мигдалю, черешні, а також на верхню сторону листя яблуні та айви. Самки літніх поколінь відкладають яйця на плоди в районі плодоніжки і на чашолистки близько чашечки. Тривалість яйцекладки і літ триває більше місяця.

8

Гусениці I покоління відроджуються і через верхівкову бруньку вгризаються в молоді пагони, прогризаючи в них ходи довжиною 6-11 см вниз, до початку задерев’янілих тканин. Пошкоджені пагони всихають. Наступні покоління гусениць харчуються в плодах. У їх м’якоті вигризають порожнини і заповнюють екскрементами. Зрідка міль пошкоджує насіння. Харчування гусениць триває 9-24 дня. У плодах кісточкових порід розвиток відбувається швидше. Повний цикл розвитку від яйця до імаго – 24-30 днів. Протягом сезону можна спостерігати всі фази розвитку.

Основною рослиною-живителем в ареалі шкідника є яблуні, крім того пошкоджує плоди представників персика, вишні, глоду, хурми. Оскільки рослини-живителі трапляються на всій території України, то наша країна є потенційним ареалом розповсюдження плодожерки.

dpss

uryad portal

lab diagnost