dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Фузаріоз часнику

4

Фузаріоз часнику, або гниль денця – одна з найнебезпечніших хвороб, що вражає і часник, і цибулю. Найчастіше вона проявляється в умовах клімату зі спекотним літом і теплою, м’якою зимою. У таких районах втрати врожаю цибулевих культур через фузаріоз можуть досягати 70%. Ускладнюється ситуація тим, що вражати часник можуть не один або два, а вісім збудників групи Fusarium, у кожного з яких свій ступінь активності, що залежить від хіміко-кліматичних умов.

Зараження відбувається через ґрунт, поливну воду, рослинні залишки торішнього врожаю, хворий посадковий матеріал – саме тому при сортуванні рекомендують бракувати часточки з ушкодженнями. Захворіти на фузаріоз часник може як у період вегетації, так і під час зберігання при температурі від +13… +30 ºC в умовах підвищеної вологості. Оптимальна температура для розвитку інфекції +22-23 ºC.

6

На зубках часнику хвороба проявляється у вигляді некротичних плям, спочатку у вигляді крапок або виразок невеликого розміру, потім під час зберігання грибниця розростається, плями збільшуються і поширюється гниль на весь зубок. В прикореневій частині несправжнього стебла виявляються поверхневі світло-жовті або бурі плями, на яких у вологу погоду в основі листкових піхв з’являється біло-рожевий або червонуватий наліт – конідіальне спороношення збудників хвороби.

Найбільш інтенсивно коренева система уражується за надмірної вологості ґрунту або її різких коливаннях. Більш інтенсивний розвиток хвороби спостерігається в роки, коли дозрівання часнику відбувається за високої температури ґрунту.

7

Розвитку хвороби сприяє наявність механічних пошкоджень на цибулинах, спричинених ґрунтовими комахами, робочими органами машин під час догляду за рослинами. За теплої вологої погоди в період визрівання цибулин інтенсивність ураження рослин зростає. Існує прямий зв’язок між кількістю нематод у ґрунті і ступенем розвитку фузаріозної гнилі часнику.

Шкідливість хвороби проявляється в різкому зниженні врожайності рослин і погіршенні якості продукції. Кількість уражених рослин може досягати 70%, що викликає в період зберігання втрати врожаю в розмірі 20-50%.

5

Стійкість часнику до фузаріозної гнилі зумовлена вмістом біологічно активної речовини – алліцину в ефірній олії, яка утворюється при ураженні тканин цибулини. Дослідженнями доведено, що існує пряма позитивна кореляція між ступенем ураження сортів часнику озимого і рівнем вмісту в зубках алліцину. Чим більше є концентрація алліцину в ефірній олії, тим вище стійкість сорту до фузаріозної гнилі.

Захисні заходи проти поширення хвороби:

  • вирощування стійких сортів,
  • дотримання сівозміни,
  • використання здорового насіннєвого матеріалу,
  • протруєння посадкового матеріалу,
  • збалансоване живлення рослин,
  • правильний режим зрошення,
  • своєчасне збирання врожаю. 

dpss

uryad portal

lab diagnost