dpss od3

facebook btelegram messenger 

fb2telegram messenger                    dpss od5 en 80

Забезпечення радіологічного контролю харчових продуктів і кормів на Одещині

2

Минуло майже 37 років з часу аварії на ЧАЕС, але Чорнобиль залишається загальнонаціональною радіаційною екологічною катастрофою за дією радіоактивних речовин на населення. Велика кількість гектарів плодючої землі знищено назавжди. Екологічні наслідки Чорнобильської катастрофи визначаються двома головними факторами – опроміненням природних об’єктів та їх радіоактивним забрудненням. У навколишньому середовищі на даний час залишилися практично тільки довго- та наддовго живучі радіонукліди цезію, стронцію та трансуранових елементів.

Забруднення харчових продуктів буває поверхневим та структурним. При поверхневому забрудненні радіонукліди потрапляють на продукти харчування і осідають на поверхні, частково потрапляючи всередину рослинної тканин, але його можна видали механічно навіть через кілька тижнів. Структурне забруднення обумовлене фізико-хімічними властивостями радіоактивних речовин, складом ґрунту, фізіологічними особливостями рослин. Його можна видалити, а саме тільки за допомогою технологічної або кулінарної обробки. І за рахунок даних видів обробок можна видалити від 20 до 60 % радіонуклідів. При потраплянні до організму людини радіоактивних речовин, головною небезпекою є те, що деякі радіонукліди вибірково поглинаються в тканинах та органах. Інкорпоровані радіонукліди можуть протягом тривалого часу опромінювати організм людини зсередини, і їх виведення залежить від  фізичних і хімічних властивостей радіоактивних елементів. Радіація уражає імунну систему людини, послаблює опірність організму несприятливим факторам зовнішнього середовища, що виявляється в його слабкості і підвищеній схильності до захворювань. Також при тривалому впливі радіаційного опромінення на організм людини, збільшується ризик виникнення онкологічних і генетичних захворювань.

З метою недопущення до обігу небезпечних харчових продуктів та кормів, захисту споживачів та навколишнього середовища, спеціалістами Одеської регіональної державної лабораторії державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів  регулярно проводяться радіологічні лабораторні дослідження харчових продуктів та кормів. З початку року проведено 716 лабораторних досліджень харчових продуктів та 1 746 досліджень кормів. За результатами досліджень, перевищень норм вмісту радіонуклідів не встановлено.

 

dpss

uryad portal

lab diagnost